
Minivilla med hög standard i Fagerdals fritidsboende
Härligt läge i populärt koloniområde.
Detta är ett av områdets finaste hus. Lugnt och fritt läge med odlingsmöjligheter. Något för er som vill ha en stuga nära centrum och med goda kommunikationer men i ett rofyllt och naturnära område. Kolonisterna har tillgång till vatten och avlopp i stugorna året runt, vilket gör att man kan vistas här vintertid.
Planlösning
Hall |
Välkomnande hall med plats för avhängning av ytterkläder. Laminat på golvet. Här finns stegen upp till loftet.
Badrum |
Välplanerat badrum med klinker på golvet och delvis kaklade väggar. Utrustningen består av handfat med kommod, toalett, duschplats med glasväggar, tvättmaskin, fönster, golvvärme och här i badrummet finns varmvattenberedaren.
Kök |
Praktiskt kök med laminat på golvet och delvis kaklade väggar. Generösa arbetsbänkar, ljusbruna skåpsluckor samt ljusbruna överskåp. Utrustningen består av spisfläkt, spis och kyl-/frysskåp. Spotlights i innertaket.
Vardagsrum |
Luftigt vardagsrum med laminat på golvet och med plats för soffgrupp. Här finns utgången till altanen. Spotlights i innertaket. Golvvärme.
Loft |
Loftutrymme med plats för dubbelsäng och tillhörande möblemang. Två fönster bjuder på ljusinsläpp. Laminat på golvet.
Uterum |
Inglasat uterum med plats för utemöbler.
Altan |
Plats för utemöbler.
Friggebod |
Friggeboden med plats för trädgårdsredskap och diverse annat.
Övrigt
Fagerdals fritidsby består av 80 arrende tomter med praktiska pittoreska små stugor om ca 30 kvm plus uterum,och förråd.
Ett mycket populärt område nordost om Hisings Kärra. I området finns ett föreningshus att hyra för 350kr/dygn med nyare kök och gott om plats för fester och dylikt.
I år finns vatten och avlopp året runt i stugorna. Detta innebär att man kan nyttja stugan även vintertid om det är isolerat. Denna stuga är isolerad. Det går inte att belåna arrendestugor,på samma sätt som friköpta hus.
För köp av kolonistuga i Göteborgs Stad måste du vara myndig och folkbokförd i Göteborgs Stad eller kranskommunerna Ale, Alingsås, Kungälv, Kungsbacka, Lerum, Lilla Edet, Mölndal, Partille eller Härryda. Du får inte folkbokföra dig på adressen.
Ett nyttjandekontrakt upprättas mellan köpare och FGK.
Vid köp av kolonistuga blir du medlem i Föreningen för Göteborgs koloniträdgårdar.
Visningar
För visning ring Stefan Svensson
031-303 03 02
Kontaktinformation
Auktoriserad Fastighetsmäklare / Värderingsman Handelsbanken / Ledamot Mäklarsamfundet
Stefan Svensson
Tel: 070-824 11 64
E-post: stefan.svensson@bostadsform.se
