Gavelradhus med enorm potential – skapa ditt drömboende i barnvänliga Torslanda!
Se möjligheterna – här kan du skapa ditt drömboende från grunden!
Nu finns chansen att förvärva ett friköpt gavelradhus om hela 139 kvm i ett mycket barnvänligt och omtyckt område i Torslanda. Här får du något som är svårt att hitta – ett rymligt gavelradhus med egen tomt, garageplats och framför allt möjligheten att själv bestämma hur ditt framtida hem ska se ut.
Radhuset är i behov av total helrenovering, vilket innebär att i princip allting behöver göras om. För dig som vill skapa ett hem från grunden är detta därför ett riktigt spännande projekt. Här behöver du inte anpassa dig efter någon annans renoveringar, materialval eller färgskalor. Du börjar med ett blankt blad och kan skapa precis det boende du drömmer om.
Med sina 139 kvm finns gott om plats för familjen och många möjligheter att skapa en modern och funktionell planlösning. Som gavelradhus får bostaden dessutom ett attraktivt läge med mer avskildhet och en egen tomt om cirka 239 kvm. Här kan du skapa en härlig uteplats, en grönskande trädgård eller en trygg lekmiljö för barnen.
Läget är ett stort plus. Torslanda är ett mycket uppskattat område för familjer och erbjuder en härlig kombination av lugna bostadskvarter, grönområden, skolor, förskolor, service och fritidsaktiviteter. Dessutom finns havet och naturen på bekvämt avstånd. Här kan vardagen få en skön balans mellan familjeliv, friluftsliv och närheten till Göteborg.
Till fastigheten hör även plats i garagelänga, vilket är en praktisk och uppskattad förmån.
Det här är inte huset för dig som vill flytta in direkt – det är huset för dig som vill skapa något eget. För den händige, den kreativa eller för familjen som vill göra en långsiktig investering i sitt framtida boende finns här en mycket intressant möjlighet.
Gavelradhus + 139 kvm + egen tomt + garageplats + barnvänligt område + total renoveringspotential.
Frågan är egentligen bara: Vad vill du skapa?
Beskrivning
Stor potential för dig som vill skapa något helt eget!
Välkommen till Bildstensgatan 59 – ett friköpt gavelradhus med ett mycket attraktivt läge i omtyckta Torslanda. Här erbjuds ett rymligt enplansboende om hela 139 kvm, en tomt om 238,6 kvm och dessutom plats i garagelänga.
Det här är ett boende för dig som ser möjligheterna! Radhuset är i behov av total helrenovering, vilket innebär att i princip allt behöver göras om. Samtidigt ger det den nya ägaren en sällsynt möjlighet att forma bostaden helt efter egen smak, behov och livsstil. Här finns chansen att skapa ett modernt och personligt hem från grunden – utan att behöva kompromissa med tidigare ägares val.
Som gavelradhus finns dessutom en härlig känsla av extra frihet och avskildhet. Den egna tomten ger möjlighet att skapa en trivsam uteplats och en grönskande miljö för både avkoppling och familjeliv.
Ett mycket intressant renoveringsobjekt för den händige, för familjen som vill skapa sitt drömboende eller för dig som ser långsiktig potential i ett attraktivt område.
Det mycket barnvänliga området, kombinationen av radhusmiljö och grönska samt närheten till skolor, service, natur och hav gör läget extra tilltalande.
Kort sagt: ett gavelradhus med stort behov – men också med stora möjligheter!
Övrigt
Säljarna kommer inte att ytterligare avstäda byggnaderna samt tomten och inte utföra klippning/ansning/skötsel/iordningsställande av tomten.
Säljaren är ett dödsbo och därför överlåtes fastigheten med en s k friskrivningsklausul, vilket innebär att köparen förklarar sig godta fastighetens/byggnadernas skick och med bindande verkan avstå från alla anspråk mot säljarna på grund av eventuella fel eller brister i fastigheten/byggnaderna.
Område
Torslanda – nära havet, naturen och Göteborg
Torslanda är ett av Göteborgs mest omtyckta områden för den som söker ett tryggt och familjevänligt boende med närhet till både stad och hav. Här kombineras lugna bostadskvarter med ett rikt utbud av natur, fritidsaktiviteter, skolor och service. Den långa kuststräckan bjuder på bad, båtliv och härliga promenader, medan Torslandaviken och de många grönområdena ger fina möjligheter till friluftsliv året runt.
I Amhult och centrala Torslanda finns ett brett utbud av butiker, restauranger och annan service. Området har också flera skolor och förskolor, vilket tillsammans med de lugna bostadsmiljöerna gör Torslanda särskilt attraktivt för barnfamiljer.
Visningar
Kontaktinformation
Auktoriserad Fastighetsmäklare / Värderingsman Handelsbanken / Ledamot Mäklarsamfundet
Stefan Svensson
Tel: 070-824 11 64
E-post: stefan.svensson@bostadsform.se